Gouache és tempera
A TEMPERAFESTÉK.
Talán valamennyi technika közül a tempera jelentése és lényege körül uralkodik a legnagyobb bizonytalanság. Sokan azt hiszik, hogy minden fénytelen kép tempera és minden fényes kép olaj. Pedig a hatásból nem lehet mindig csalhatatlanul a technikára következtetni, mert lehet szívó alapozásra olajfestékre fénytelenül festeni, viszont a temperát fényesre lehet lakkozni.
A laikus közönség általában véve olajfestményeknek tartja a XIII-XV. században készült olasz lakozott temperaképeket, pedig tudjuk, hogy abban a korban még nem használták az olajfestékeket.
A tempera lényege a kötőanyag, az emulzió, mely vizes és olajos anyagok elegyítése általáll elő.
Köztudomású, hogy az olaj és a víz elkülönül egymástól. Ha azonban az olajat hamuzsírral (káliumkarbonát) keverjük össze, szappan lesz belőle, s ez vízben oldható. Ha pedig lenolajat vízben oldott enyvvel összerázunk, emulzió jön létre s ez vízzel keverhető. Az emulzió az anyagok összekeveredése közben megsűrűsödik és tejszerűvé válik, elveszti áttetszőségét, megszáradás esetén ismét átlátszó lesz.
Az első, a szappan kémiai vegyület, a második az emulzió fizikai állapot, melyben az apró mikroszkópikus olajcseppek ugyanilyen enyvcsöppek között lebegnek.
A jó emulzió vízzel könnyen keveredik, s ha papírra kenjük nem képződik körülötte zsírfolt. Temperafestékek készítéséhez kötőanyagnak az emulziót használjuk.
Az emulzió vízzel keverhető, hígítható, de ha megszárad, ha a víz elpárolog belőle, akkor a víz nem oldja többé. Ezért az emulziós temperafestéket megszáradásuk után lemosni nem lehet, ellentétben az enyvfestékkel és vízfestékkel, melyek megtartják oldhatóságukat.
Ha a temperafesték kötőanyagául természetes anyagok felhasználásával - tojással, kazeinnal - készítünk emulziót, akkor dolgozhatunk olajalapozásra, míg ha a temperafesték készítéséhez enyvvel, arabsgumival készült úgynevezett mesterséges emulziót alkalmazunk, akkor krétaalapozást kell vennünk, mert a mesterséges emulziók olajalapozáson rosszul kötnek, s a festék könnyen lepereg.